יינות מתיישנים – איך, מה וכמה בקבוקים מעניינים

שתיית היין קיימת משחר ההיסטוריה. את היין מכינים מענבים וישנה משמעות לזן הענבים, לאיכותם ולצורת האחסון של היין עצמו. לאחר הכנת היין מאחסנים אותו בחביות עץ, כשהתנאים ותקופת האחסון משתנים בהתאם לטעם אותו רוצים להשיג. לאחר תקופה בחבית, היין מוכנס לבקבוק ושם במקרים מסוימים הוא עובר הליך נוסף של השתבחות.

תהליך יישון היין

יישון היין נועד לשפר את איכות היין והוא משפיע על הטעם המתקבל בטעימה. הליך היישון הוא שלב חשוב בפני עצמו. תחום זה התפתח בזכות תהליך של ניסוי וטעייה שנאסף, נלמד ונחקר. אנשים רבים חושבים כי אחסון ויישון היין הם אותו התהליך, אך למעשה אין זה כך. אחסון היין הוא החזקה של בקבוקי היין למשך תקופה, אשר משרתת מטרות שונות. יישון היין הוא אחסון ארוך טווח שמטרתו לשפר את האיכות שלו ולהביא את המרכיבים לטעם האידאלי שלהם.

שלא כמו משקאות אחרים, תהליך ההתיישנות של היין משבח את טעמו ואת ריחו. המפגש של היין עם החמצן הוא זה שמוביל לשינויים שבו, לרבות שינוי המראה שלו. התהליך עצמו מתבצע בשני שלבים:

השלב הראשון – יישון היין בחבית עץ. לאחר הפקת המשקה מן הענבים, הנוזל מוכנס אל חביות העץ ובדרך כלל יהיו אלה חביות מעץ אלון. היין “נח” בתוך החבית למשך פרק הזמן שנמצא לנכון כאידאלי לפני העברתו לבקבוק.

השלב השני – יישון היין בבקבוק. לאחר שהוכנס היין לתוך הבקבוק הוא ממשיך להשתנות. ביין ישנם מרכיבים רבים (אף על פי שהוא עשוי מענבים, בבדיקה כימית אפשר לראות אפילו שמונה מאות מרכיבים שונים) ואלו ממשיכים לפעול בריאקציה המשפיעה על טעם היין.

גורמים המשפיעים על ההתיישנות

ישנם מספר גורמים אשר מאפשרים ליין להתיישן, או במילים אחרות, להשתבח עם השנים. הגורמים הם רמות הטאנינים ביין, רמת החומציות שלו ואחוז האלכוהול שבו. על רמת הטאנינים להיות גבוהה כדי להעצים את השתבחות הטעם ביישון. החומציות גם היא צריכה להיות גבוהה, אך היא תדרוש תהליך יישון ארוך. האלכוהול משפיע לרוב על התהליך, כאשר ככל שהאחוז גבוה יותר – כך ישנו סיכוי שההתיישנות תהיה מוצלחת יותר.

אחסון נכון לשיפור איכות היין

כדי ליצור תהליך יישון ראוי יש לאחסן את בקבוק היין בצורה האידאלית לאחר שהוא יצא מהיקב. כאשר היין נמצא באזור קר, תהליך ההתיישנות שלו יהיה ארוך. גם כלי האחסון משפיע על התהליך, כאשר ככל שהבקבוק גדול יותר, כך התהליך איטי יותר. אחסון נכון יתבצע במרתף חשוך בטמפרטורה הסובבת סביב 15 מעלות או בתוך מקרר יינות ייחודי. מומלץ להשכיב את בקבוק היין ובשום אופן לא לאחסן אותו באזור חם וחשוף לשמש. במהלך תקופת האחסון יש לשמור על יציבות הבקבוק ולא להזיז אותו יותר מדי.

אחסון נכון מתבצע לא רק בבית, כי אם גם בחנות, ולכן מומלץ לרכוש יין מחנות המתמחה בכך ובוודאי לא לרכוש בקבוק שעמד בחוץ, שהוצב באזור חם או שהמראה שלו מעלה חשד בנוגע לאיכות היין שבו.

יינות מתיישנים מעניינים

יין ישן ואיכותי הוא יין שאין לו תחליף. כיוון שלא כל יין מתיישן ומביא איתו את הטעם המושלם, מומלץ להכיר את אלו שכן, יינות אשר מעניקים חוויה יוצאת דופן.

  • ירדן קברנה סוביניון 1997 – המיושן ביותר שנמנה פה, בציר 1997, עשיר, מורכב והרמוני. זכה בשנת 2001 במדליות זהב ובגביע בתחרות Vinexpo המפורסמת. יצרן היין הוא יקב רמת הגולן המפורסם באיכות יינותיו ובכשרות הרב אויירבך.
  • בן חיים מיתוס, 2005 – יין אדום יבש, מענבים שמקורם בכרם על הר מירון. היין עשוי מענבי מרלו ופטיט סירה. ההתיישנות שלו ארוכה ומתחילה בחביות עץ האלון היוקרתיות וממשיכה בבקבוק. ההתיישנות מפתחת טעם מורכב ומאוזן. בתנאים טובים, היין ממשיך להשתבח.
  • בן חיים רזרב, קברנה סוביניון, 2007 – יין אדום מענבים שמקורם בכרמי היקב שבהר מירון. שילוב של 90% קברנה סובניון יחד עם קברנה פרנק ועם מעט פטיט סירה. היין עבר הליך יישון בחבית עץ אלון משובחת במשך 23 חודשים. ליין מרקם קטיפתי, הוא עשיר בטעמו ובעל ניחוח וארומה מאוזנים.

טעמתם יין ישן ומשובח שהשאיר עליכם רושם? נשמח לשמוע על כך בתגובות.

 

כתיבת תגובה